Siła baseballu

Są dyscypliny sportu, które zyskują wielką popularność na całym świecie, a są takie, które triumfy święcą lokalnie – na przykład w konkretnym kraju. Tak z całą pewnością jest w przypadku baseballa, który zalicza się do najbardziej cenionych i najchętniej oglądanych dyscyplin w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie trzeba podkreślić, że Amerykanie są do baseballa szalenie przywiązani, co znajduje swoje odbicie w wynikach oglądalności kluczowych rozgrywek czy zainteresowaniu meczami lokalnych drużyn.

Dlaczego baseball zyskał w Stanach tak duże uznanie? Z pewnością dlatego, że jest sportem efektownym, a równocześnie rozwijającym ideę pracy zespołowej, która na gruncie amerykańskim zawsze była ważna. Sukces na boisku można osiągnąć wyłącznie dzięki wypracowanym umiejętnościom, ale także doskonałej współpracy pomiędzy zawodnikami. To są wartości baseballa, obok których trudno przejść obojętnie i tak naprawdę są to wartości podzielane przez każdego Amerykanina.

Równocześnie baseball jest dyscypliną, w którą może grać w zasadzie każdy, kto ma chęci. Baseball w Stanach Zjednoczonych jest sportem powszechnym i masowym, o sporym potencjale komercyjnym. Spokojnie można porównać jego popularność z tą, którą w Europie cieszy się piłka nożna, choć trzeba podkreślić, że ma w USA godnych rywali.

Przecież bardzo wielu mieszkańców Ameryki z zapartym tchem śledzi także rozgrywki futbolu amerykańskiego, który właśnie obok baseballa można uznać za jeden z dwóch sztandarowych drużynowych sportów za oceanem.